Mažiesiems šilutiškiams pirmiesiems buvo pristatyta knygelė „Emilio laiškas”
30 tūkstančių „Emilio laiškų“ neseniai iškeliavo pas visos Lietuvos vaikus. Tie laiškai – tai 27-erių šilutiškės Ignės Zarambaitės literatūrinis debiutas, pripažintas geriausiu pernai vykusiame 2-ajame Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse.
Konkurso organizatorius – labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ įsipareigojo Ignės knygelę „Emilio laiškas“ išleisti 30 tūkstančių egzempliorių tiražu ir tą įvykdė.
Knygelė jau pristatyta vaikams Šilutės r. Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje – ten, kur dirba jaunoji rašytoja.
Debiutas atnešė sėkmę
Jau rašėme, kad pernai vasarį baigiamajame „Vilniaus knygų mugės“ renginyje, kurį surengė labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ steigėjai Andrius Mamontovas ir Ramūnas Karbauskis, nuskambėjo ir šilutiškės I.Zarambaitės vardas. Mergina pirmą kartą ryžosi dalyvauti Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse ir jos kūrinys „Emilio laiškas“ pateko tarp geriausiųjų.
Po mėnesio, kovo 11-ąją, Ignė vyko į Naisiuose (Šiaulių r.) surengtą oficialių apdovanojimų renginį.
2015 metų pabaigoje išleista knygelė šiemet „Knygų mugėje“ buvo pristatyta skaitytojams, su jais bendravo ir pati autorė.
Šilutėje surengtame knygelės pristatyme miesto mokyklų pradinukai su autore ir fondo „Švieskime vaikus“ direktore Jolanta Zigmantiene kalbėjosi apie laiškus, siunčiamus paštu ir pasiekiančius žmogų per keletą ar keliolika dienų, bei telefonais ar kompiuteriais siunčiamas trumpąsias žinutes, kurios adresatą pasiekia vos per kelias minutes.
Jolanta Zigmantienė pasakojo, jog fondas „Švieskime vaikus“ nori, kad visi vaikai pamėgtų skaityti, todėl leidžia lietuvių autorių vaikiškas knygeles ir dovanoja jas bibliotekoms, mokykloms. Viešnia pakvietė vaikus dalyvauti šių metų renginyje – „Mažųjų knygų bičiulių festivalyje“, kurio dalyviai turi skaityti lietuviškas vaikiškas knygeles ir jų ištraukas inscenizuoti.
Kūrybinis polėkis – prie šaldytuvo
Ignė papasakojo apie pirmuosius kūrybinius bandymus: tie kūriniai buvo skirti daugiau sau, ir paprastai nuguldavo į stalčių.
Vieną karštą vasarą, kai tvyrojo apie 30 laipsnių karštis, Ignė stovėjo atidariusi šaldytuvą ir gaivinosi iš jo sklindančia vėsa. Ji šilutiškei priminė žiemą, šv. Kalėdas, jų laukimo keliamą jaudulį. Tai ir buvo lemtingas kūrybinis polėkis. O Ignė jau žinojo, jog yra paskelbtas Nacionalinis vaikų literatūros konkursas.
Autorei laiškai – malonus jos pačios vaikystės prisiminimas. „Kai buvau maža, dažnai su mama užeidavau į paštą, pirkdavome vokus, pašto ženklus. Žinojau, kad šis pastatas yra labai senas, ir tai man kėlė jaudinančius jausmus“, – sakė Ignė.
Vaikystėje ji susirašinėjo paštu su daugeliu vaikų. „Kai anuos laiškus palyginu su dabar populiariomis SMS žinutėmis, matau daug skirtumų. Žinutėje negalima surašyti visų minčių, o laiško rašymas ant popieriaus – malonus ir nuoširdus ritualas. Rašančiojo mintys tampa aiškesnės, asmeniškesnės, jaudinantis dalykas yra rūpinimasis pašto vokais, ženklais – tai parodo rašančiojo rūpestį ir dėmesį“, – sakė mergina, prisimindama, kad dažnai į voką įdėdavo ir savo nuotraukų arba džiovintų gėlių žiedų.
Anot Ignės, smagiausias dalykas buvo laiškų laukimas, trukdavęs kelias ar keliolika dienų, šiais laikais jaunimui tas jausmas jau nepažįstamas.
Jaudinanti pelyčių ir berniuko istorija
Sumaniusi sukurti istoriją apie vienišą berniuką, kuris rašo laišką Kalėdų Seneliui, Ignė sugalvojo ir neįprastus personažus – pašto darbuotojas peles Liudviką ir Bertą. Berta, sena pašto pelė, turi silpnybę – nesutramdomą smalsumą slapta perskaityti netvirtai užklijuotuose vokuose esančius laiškus. Knygoje Berta atidžiai seka susirašinėjančių žmonių istorijas, kartu džiaugiasi, stebisi ir jaudinasi, jaučiasi kaip nematoma fėja, daranti mažus stebuklus.
Į Bertos nagučius pakliūva ir berniuko laiškas Kalėdų Seneliui – Emilis prašo draugo…
Popietės metu Pamario pagrindinės mokyklos ketvirtokai pristatė inscenizuotą ištrauką iš knygelės, po susitikimo visi gavo dovanų po debiutinę knygelę.
Straipsnio autorė: Saulina Jokubauskaitė.